Viktoriin kinnitas teadmisi

3. mail toimus raamatukogus viktoriin noorema kooliastme õpilastele. Eelnevalt oli mitu kuud ette soovitatud lugeda populaarse lastekirjaniku Ilmar Tomuski raamatuid ning tutvuda interneti vahendusel ta igapäevase keeleinspektori tööga. Rõõm oli tõdeda, kuidas mõni klass suhtus ettevõtmisse väga innukalt. Kooli- ja lähedal asuva aleviraamatukogu riiulitelt oli raske tabada mõndagi Ilmar Tomuski kirjutatud raamatut. Stend raamatukogus näitas, kui mitu lugu oli keegi läbi lugenud ja millised olid populaarsemad. Enim loetuks osutusid „Kriminaalsed viineripirukad“ ja „Kriminaalne koolipapa“, aga ka „Lõpupidu“ ning „Digipöörane kool“.

Viktoriini käis lahendamas 5 võistkonda – igast klassist üks. Saadi teada, et autor on õppinud eesti keele ja kirjanduse õpetajaks, kirjutanud 22 lasteraamatut, olnud kahel korral NUKITSA konkursi auhinna vääriline. Et Tomuski raamatute lemmikkujundaja on Hillar Mets, et varjunime Sergei Kraana all on kirjanik pälvinud „Maalehe“ OSKARI seal ilmuva huumorinurga täitmise eest …  Loomulikult leidus küsimustes ka „sisukontrolli“.

Väga tublit eeltööd olid teinud nooremate klasside õpilased –  seda kindlasti ka oma emakeeleõpetaja toel. Nii kogus maksimumpunktid 4. klassi võistkond, kuhu kuulusid    Pille-Riin Tamm, Ann-Mari Alfthan, Rihard Tari ja Jürgen Pinta (õpetaja Aira Rahu). Teiseks ja kolmandaks tulid 17 ja 16 punktiga vastavalt 5. klass (Kerlin Tšetsin, Keitlin Ein, Herbert Muhu ja Joonatan Pajuväli, õpetaja Kaire Laine) ja 3. klass (Aleksander Vainula, Timmu Kiiver, Taavet Allikas ja Hugo Sipelga, õpetaja Minoret Miisna).

Aitäh kõigile, kes leidsid aega lugemiseks ning uurimiseks! Nüüd jääb vaid oodata kohtumist „peategelase“ Ilmar Tomuski endaga.

1. Merike Pruul

Viktoriin 3. – 7. klassile lastekirjanik Ilmar Tomuskist

1. Millist eriala on Ilmar Tomusk ülikoolis õppinud?

1. Millise nimetusega teadusliku kraadi on Ilmar Tomuskil omandatud?

1. Ilmar Tomusk on kaks korda saanud NUKITSA konkursi auhinna. Mis aastatel ja millise raamatusarja eest?

1. Mitu lasteraamatut on Ilmar Tomusk praeguseks kirjutanud ja avaldanud?

1. Ilmar Tomusk on ka õpikute autor? Millise keele õpikuid on ta koostanud?

1. „Nii istuski ta päevad läbi kodus, vaatas aknast välja, luges pilvi ja mõtles oma tarku

mõtteid. „Kuidas küll need pilved seal taevas püsivad,” ei saanud  ……………..  aru, „ ja

miks nad alla ei kuku? Ja kui Kuu on juustust, siis  miks ei ole hiired seda veel ära

söönud?” Maailmas oli sedavõrd palju asju, mille üle mõtiskleda, et  …………..  lihtsalt

ei olnud aega tühiste asjadega tegelemiseks.“

Kes nii arutleb, millises raamatus?

1. Sellest raamatust said teada, kuidas Oliver oma ülekaalust jagu sai ja bänd SUPER

SEAD oma esimese kontserdi andis. Nimeta pealkiri.

1. Tegevus toimub Metsatuka gümnaasiumis. Sealne unetu valvuritädi Vilhelmiina laseb öösel tukkudes ära varastada ühe väga väärtusliku raamatu …

Millises Tomuski raamatus sellest räägitakse?

1. Noored kriminalistid Kribu, Krabu ja nende abiline Paul tegutsevad ka väljaspool

Eestit. Milliste maade elust-olust saame Ilmar Tomuski raamatuid lugedes päris hea

ülevaate? Nimeta ka raamatud.

1. Kes on illustreerinud Ilmar Tomuski raamatuid?

1. Ühte Ilmar Tomuski raamatut on kirjastus Tänapäev välja andnud koguni viiel korral.

Mis on raamatu pealkiri?

1. Selles Ilmar Tomuski raamatus ületab kurjategija Eesti-Läti piiri Iklas ja põgeneb

kaugele Rumeeniasse. Nimeta raamat ja tegelane.

1. Raamatus „Lõpuaktus“ kohtume taas mõne eelmise raamatu tegelasega.

Kes need on?

1. Kirjanikule on antud ka „Maalehe“ Oskari auhind rubriigis „Naeris“ avaldatud lugude eest, seda siiski  mitte Ilmar Tomuski nime all.  Mis on I.T. pseudonüüm (varjunimi)?